Kategoria

Innowacje medyczne

1. INTELIGENTNY INHALATOR

1. INTELIGENTNY INHALATOR

Chorzy na astmę nie mają w Polsce łatwego życia, m.in. ze względu na zanieczyszczenia powietrza. Firma Findair z Krakowa opracowała aplikację mobilną, która ostrzega przed takimi zagrożeniami jak smog czy pyłki roślin, a do tego ułatwia monitorowanie choroby i regularne przyjmowanie leków. Docelowo ma ona współpracować z nasadką na inhalator zwaną Findair ONE. Dzięki niej dane o dawkach będą automatycznie zapisywane i analizowane przez aplikację. Funkcja lokalizowania inhalatora sprawi, że pacjentowi trudniej będzie go zgubić.

www.findair.pl

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

2. MOBILNE KTG DO UŻYTKU DOMOWEGO

2. MOBILNE KTG DO UŻYTKU DOMOWEGO

Badanie kardiotokograficzne (KTG) jest czasami niezbędne w zaawansowanej ciąży, by sprawdzić, czy dziecku w łonie matki nic nie zagraża. Jednak aby je wykonać, kobieta musi zgłosić się do szpitala. A gdyby tak KTG dało się zrobić w domu? Dwie badaczki z Wrocławia – dr Anna Skotny i dr Patrycja Wizińska-Socha – opracowały urządzenie Pregnabit, które to umożliwia. Dzięki czujnikom zakładanym na brzuch, aplikacji mobilnej i zdalnemu nadzorowi lekarzy specjalistów można z łatwością wykryć pierwsze niepokojące objawy. 

www.pregnabit.com

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

3. ELEKTRONICZNY STETOSKOP

3. ELEKTRONICZNY STETOSKOP

Osłuchiwanie płuc pacjenta jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w gabinetach lekarskich, ale wymaga doświadczenia i tzw. dobrego ucha. Poznańska firma MyWhizzy. com postanowiła nauczyć tego sztuczną inteligencję. W efekcie powstał elektroniczny stetoskop StethoMe, z którego mogą korzystać w warunkach domowych np. rodzice małych dzieci. Wystarczy przyłożyć urządzenie do klatki piersiowej, by przekonać się, czy kaszel męczący malucha jest niegroźny, czy lepiej zgłosić się z nim do lekarza. StethoMe mierzy też temperaturę ciała i współpracuje z aplikacją mobilną na smartfonie.

www.stethome.com

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

4. SYSTEM ĆWICZENIA MIĘŚNI MIEDNICY

4. SYSTEM ĆWICZENIA MIĘŚNI MIEDNICY

Wiele kobiet cierpi na nietrzymanie moczu. Dolegliwościom tym można zapobiec, ćwicząc mięśnie dna miednicy. Umożliwia to sonda dopochwowa zaprojektowana przez inżynierów ze Stanford University i połączona bezprzewodowo z aplikacją na telefonie. Wynalazek udoskonaliła polska firma Pelvifly założona przez Urszulę Herman z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Użytkowniczka urządzenia może codziennie monitorować i ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Efekty są odczuwalne już po 12 tygodniach codziennego treningu. Zaplanować go pomagają specjaliści współpracujący z Pelvifly.

WWW.PELVIFLY.COM

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

5. TEST WYKRYWAJĄCY WIRUSY I BAKTERIE

5. TEST WYKRYWAJĄCY WIRUSY I BAKTERIE

W sezonie jesienno-zimowym do lekarza najczęściej trafiamy z powodu zakażeń górnych dróg oddechowych. Często jednak trudno jest ocenić, czy to niegroźne przeziębienie, czy np. grypa albo początek bakteryjnego zapalenia płuc. Test Multi opracowany przez firmę Sens- Dx daje szybką odpowiedź na to pytanie. Można go wykonać w każdej przychodni, a nawet w warunkach domowych. Wystarczy zrobić wymaz z jamy ustnej wacikiem i umieścić go w urządzeniu wyposażonym w specjalistyczny czujnik. Rezultat jest znany już po trzech minutach – odczytujemy go z aplikacji na smartfonie lub komputerze.

www.sensdx.eu

Głosowanie zakończone. Dziękujemy