Kategoria

Innowacje techniczne

1. MATERIAŁ NA KOSMICZNE ŻAGLE

1. MATERIAŁ NA KOSMICZNE ŻAGLE

W przyszłości statki kosmiczne mają być napędzane przez ogromne, bardzo cienkie płachty materiału. Konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy ABM Space i Amepox oraz inżynierowie z Politechniki Warszawskiej opracowało sposób produkcji taniego i wytrzymałego tworzywa na takie żagle zwanego Golden Fleece. Będzie on pokryty bardzo cienką powłoką metaliczną. Surowce do jego produkcji mają być wydobywane w kosmosie – na asteroidach. Technologie stosowane przez projektantów z ABM Space mogą też być wykorzystane na Ziemi, np. do wytwarzania elastycznych układów elektronicznych.

www.abmspace.com

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

2. ELEKTRYCZNY GOKART

2. ELEKTRYCZNY GOKART

Polska chce być producentem samochodów napędzanych elektrycznością, ale już dziś może pochwalić się mniejszymi pojazdami tego typu. Łódzki startup BornElectric ma w swojej ofercie elektrycznego gokarta BE One R Racing Kart. Każde z jego tylnych kół ma osobny napęd, co ułatwia mu trzymanie się toru. Rozwiązania zastosowane w gokarcie – takie jak silnik, system sterowania czy wielofunkcyjna bateria – w niedalekiej przyszłości mogą trafić do innych pojazdów, jak np. skutery czy niewielkie auta osobowe. 

www.bornelectric.eu

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

3. ZAUTOMATYZOWANA APTEKA

3. ZAUTOMATYZOWANA APTEKA

Gdy idziemy kupić leki dla siebie, często chcemy porozmawiać o czymś z farmaceutą. Jednak szpitalna apteka działa inaczej – codziennie wydaje bardzo podobne zestawy leków tym samym pacjentom. Dlatego można ją z powodzeniem zautomatyzować, czego dokonała firma UnitDoseOne z Łodzi. Jej urządzenie potrafi wybrać lekarstwa, wyciąć je z blistrów i zapakować w oznakowane saszetki przeznaczone dla konkretnych chorych. Radzi sobie też z sortowaniem leków w ampułkach i fiolkach. UnitDoseOne można dostosować do potrzeb konkretnego szpitala. Urządzenie dostarcza też danych dotyczących zużycia leków, pozwalając na lepsze nimi gospodarowanie.

www.unitdoseone.com

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

4. ROWER Z NAPĘDEM HYBRYDOWYM

4. ROWER Z NAPĘDEM HYBRYDOWYM

Grupa studentów Politechniki Śląskiej pod kierownictwem prof. Damiana Gąsiorka zaprojektowała jednoślad nowej generacji. Ma on napęd nożny, wspomagany w razie potrzeby silnikiem elektrycznym (bateria jest umieszczona w ramie roweru). Elektrycznie sterowane jest także skręcanie – wystarczy nacisnąć na manetkę przy kierownicy. Rower nie ma szprych. Napęd jest przenoszony bezpośrednio na „oponę” tylnego koła za pośrednictwem zębatki. Prototyp roweru złożono z ponad 300 plastikowych części wydrukowanych na drukarkach 3D. Docelowo konstrukcja ma być wykonana

www.polsl.pl

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

5. CZUJNIKI MONITORUJĄCE SMOG

5. CZUJNIKI MONITORUJĄCE SMOG

Jakość powietrza w Polsce badają stacje pomiarowe nadzorowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dla wielu ludzi jest to jednak za mało, ponieważ chcieliby wiedzieć dokładniej, czy groźny smog pojawił się w ich dzielnicy czy miasteczku. Krakowska firma Airly tworzy sieć tanich czujników zanieczyszczeń mierzących poziom groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych (PM10 i PM2.5), a także parametry takie jak temperatura i wilgotność powietrza. Zbierane przez nie dane są pokazywane na internetowej mapie i w darmowych aplikacjach mobilnych.

www.airly.eu

Głosowanie zakończone. Dziękujemy