Kategoria Aktywista

1. DOKTOREK RADZI -  ŁUKASZ DURAJSKI

1. DOKTOREK RADZI - ŁUKASZ DURAJSKI

Jest żywym dowodem na to, że lekarze potrafią doskonale korzystać z mediów społecznościowych i popularyzować wartościową wiedzę. Jest lekarzem pediatrą i właścicielem DrDurajski Clinic w Warszawie, ale także osobowością telewizyjną, blogerem i autorem książek. Często pojawia się w „Dzień Dobry TVN”, gdzie opowiada o medycynie i zdrowiu, jest jednym z prowadzących program „Pogromcy Medycznych Mitów” w TVN Style. Na swojej stronie DoktorekRadzi.pl promuje szczepienia ochronne, rozprawia się z pseudonauką i pokazuje, jak manipulują nami nierzetelne firmy farmaceutyczne. Tą tematyką zajął się też w książce „Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną” wydanej przez wydawnictwo Burda Książki. Prowadzi również stronę DoktorekwPodrozy.pl, poświęconą m.in. medycynie tropikalnej i zagrożeniom czyhającym na turystów. Jest bardzo aktywny na Instagramie, gdzie integruje środowisko „instadoktorów”

www.doktorekradzi.pl

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

2. WĘGLOWY SZOWINISTA -  MATEUSZ WIELGOSZ

2. WĘGLOWY SZOWINISTA - MATEUSZ WIELGOSZ

Z wykształcenia inżynier telekomunikacji, z zawodu project manager, z powołania popularyzator nauki. Kiedy zakładał bloga zatytułowanego „Węglowy Szowinista”, miał na myśli przede wszystkim rozważania na temat egzobiologii, czyli możliwości istnienia życia na innych planetach. „Węglowy szowinizm jest przekonaniem, że jeśli istnieje życie pozaziemskie, to najpewniej jest ono oparte na związkach węgla” – napisał w 2012 r. Dziś jest znany także ze swoich artykułów dotyczących klimatu i ekologii, w których wyjaśnia, o co chodzi z emisjami dwutlenku węgla i jak możemy ograniczyć nasz „ślad węglowy”. Nie porzucił jednak tematyki kosmicznej – zajmuje się i astronomią, i eksploracją kosmosu, a także medycyną, techniką itd. Prowadzi też aktywnie fanpage na Facebooku. Popularyzacja to dla niego okazja do dzielenia się ze światem swoją fascynacją nauką. Wygłasza prelekcje na konferencjach, ale też i podczas konwentów miłośników fantastyki, do których sam się zalicza.

www.weglowy.blogspot.com

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

3. ZAKAZANA PSYCHOLOGIA - DR TOMASZ WITKOWSKI

3. ZAKAZANA PSYCHOLOGIA - DR TOMASZ WITKOWSKI

Jest przede wszystkim psychologiem pisarzem, choć pracował też naukowo na dwóch uniwersytetach polskich i dwóch niemieckich. W 2007 roku opublikował w magazynie psychologicznym „Charaktery” artykuł- -mistyfikację, by pokazać jak łatwo media dają się nabrać na z pozoru mądrze brzmiące pseudonaukowe bzdury. Był inicjatorem wielu kampanii społecznych skierowanych przeciwko pseudonauce, takich jak „List otwarty w obronie rozumu” w 2009 r., „Psychologia to nauka nie czary” w 2012 r. W 2010 r. współorganizował też międzynarodową kampanię „10:23 – Homeopatia. Nic w tym nie ma”, a w 2017 Europejski Kongres Sceptyków we Wrocławiu. Obecnie zajmuje się głównie nadużyciami w psychologii i psychoterapii. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, ponad dwustu artykułów popularnonaukowych i 14 książek, w tym trylogii „Zakazana psychologia” oraz „Psychoterapii bez makijażu”. Jest założycielem Klubu Sceptyków Polskich.

www.tomwitkow.wordpress.com

Głosowanie zakończone. Dziękujemy