Nowy Focus.pl. Oto zmiany, które dla Was przygotowaliśmy

Focus.pl to jeden z najstarszych serwisów w polskim Internecie. Ale żeby utrzymać go w sieci, nie wystarczą tylko dobre treści, równie ważne jest odpowiednie przygotowanie strony pod względem technicznym. W ostatnim czasie wprowadziliśmy szereg zmian, o których chcemy Wam opowiedzieć.
Nowy Focus.pl. Oto zmiany, które dla Was przygotowaliśmy

Nowa odsłona Focus.pl

Jak zapewne zauważyliście, w ostatnim czasie Focus delikatnie zmienił się pod względem wizualnym. Efekt końcowy widoczny przez Was jest pokłosiem zmiany technologii użytej przy tworzeniu aplikacji. Zdecydowaliśmy się wdrożyć tak zwany Headles CMS – rozwiązanie, w którym system zarządzania treścią (CMS), np. WordPress, pozbawia się „głowy” (head), czyli części wizualnej (front-end aplikacji). Takie rozwiązanie powoduje, że przykładowy WordPress staje się tylko samym magazynem treści, do którego łączymy się, by pobrać potrzebne dane. I tutaj największa zmiana, to co widać, czyli docelowa strona. Front-end, czyli de facto wierzchnia warstwa aplikacji, został napisany od podstaw korzystając z popularnej biblioteki JavaScript – React. Pod maską zastosowaliśmy szereg nowoczesnych technologii, ale nie chcemy Was zanudzać wymieniając użyte rozwiązania.

To co najważniejsze, kompletnie zmieniliśmy wygląd strony. Jest lekko, minimalistycznie, bez przesadnych wodotrysków i niepotrzebnych elementów, które w naszej opinii bardziej przeszkadzają, niż przynoszą ciekawe rezultaty. Do wyglądu jeszcze wrócimy. Zmiana była też bardzo ważna dla nas, bo uwierzcie, dodawanie na stronę nowych treści jest teraz o wiele wygodniejsze. Co pozwala nam pracować szybciej i wydajniej.

Dzięki zmianie technologii strony, Focus stał się lżejszy dla Waszych urządzeń. Nie boimy się tego powiedzieć wprost, to dzisiaj jedna z najszybszych stron w polskim Internecie i szybkość działania pozostaje naszym priorytetem. Zaraz obok jakości publikowanych materiałów.

Zmian wizualnych mamy sporo. Od grupowania treści w jasno oznaczonych kategoriach, po wpisy, które będą miały różne warianty wizualne. Szczególnie te, którymi w pewnym sensie chcemy się bardziej pochwalić. A mamy dla Was sporo bardzo ciekawych tematów, które naprawdę zasługują na efektowną oprawę wizualną.

Focus jest teraz dostępny w trybie ciemnym. Jeśli na Waszym smartfonie, tablecie czy komputerze korzystacie domyślnie z trybu ciemnego, strona automatycznie dopasuje się do wyglądu systemu. Jeśli chcecie to zmienić ręcznie, wystarczy skorzystać z wygodnego przełącznika. Na urządzeniu mobilnym znajdziecie go po wciśnięciu trzech kresek (hamburger) w prawym, górnym rogu ekranu, a na komputerach znajduje się obok logo serwisu. Działanie tej funkcji będziemy jeszcze udoskonalać.

Pod każdym artykułem znajdziecie przyciski do wygodnego udostępniania treści. Do czego gorąco zachęcamy, bo dzięki Waszym udostępnieniom możemy trafić do nowych odbiorców, jak również w ten sposób tworzą się w mediach społecznościowych ciekawe dyskusje, z których możemy się wiele nauczyć. Na urządzeniach mobilnych, tam, gdzie taka funkcja jest dostępna, po kliknięciu udostępnij wysunie się natywne panel udostępniania. W pozostałych miejscach pokazujemy 3 przyciski: Facebook, Twitter i Kopiuj. Tym ostatnim szybko skopiujecie link do wpisu.

Zmieniliśmy firmę hostingową

Wraz z zmianami strony, przenieśliśmy się do nowego usługodawcy hostingowego – firmy webh.pl. Nie bez powodu o nich wspominamy, to jedna z nielicznych firm, która oprócz świetnego zaplecza technologicznego, infrastrukturze o dużej niezawodności i obsłudze naszych rosnących potrzeb, po prostu była z nami na każdym kroku wdrażania zmian. A uwierzcie, wymagania mieliśmy duże i mnóstwo pytań.

Po drodze wspólnie udało nam się dodatkowo poprawić wydajność strony i usprawnić działanie panelu administracyjnego, co przekłada się na wygodniejszą pracę i łatwiejsze dodawanie nowych artykułów.

Pewnie jeszcze kiedyś o nich wspomnimy, uważamy, że warto wspominać o dobrych rozwiązaniach. Dodatkowo chcielibyśmy raz na jakiś czas dawać Wam znać co u nas, co się zmienia, co planujemy, jak się rozwijamy.

Co dalej z Focus.pl?

Za nami pierwsze miesiące za sterami Focusa i możemy ogłosić, że pierwszy etap wdrożenia jest już za nami. Strona została dopasowana do naszych potrzeb i aktualnych standardów, czego efektem są widoczne zmiany. Stale pracujemy nad powiększeniem redakcji, co przekłada się na więcej treści, jakie możecie znaleźć w serwisie. Obok osób piszących na stałe, znajdziecie też wiele materiałów ekspertów, którzy będą się u nas pojawiać gościnnie, a w przyszłości… kto wie.

Tematyka Focusa nie zmieni się i będziemy chcieli w najbliższym czasie urozmaicać ją w każdym z działów serwisu. Nadal chcemy dostarczać Wam treści bardzo dobrej jakości, odpowiednio zweryfikowane pod kątem merytorycznym, ale też zwyczajnie ciekawe i przyjemne do przeczytania. To zawsze będzie naszym priorytetem, którym chcemy się wyróżniać na rynku.