Kategoria Edukacja

APLIKACJA WYCHOWAWCZA

APLIKACJA WYCHOWAWCZA

Czytanie książek o wychowywaniu dzieci – choć godne polecenia – nie zawsze pozwala rodzicom opanować tę trudną sztukę. I to nawet wtedy, jeśli tekstowi towarzyszą zabawne ilustracje, tak jak w klasycznych już książkach z serii „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały”. Te rysunki zainspirowały jednak polskie studio developerskie MythicOwl do stworzenia aplikacji „Parenting Hero”. Podaje ona wiedzę na temat rodzinnych interakcji w formie interaktywnego komiksu. 1500 plansz narysowanych ręcznie przez ilustratorkę Katarzynę Struczyńską składa się w nim na 15 sytuacji, w których to użytkownik zdecyduje, jak zareagować. W ten sposób rodzic może przetestować swoje zachowanie podczas typowych scenek z życia rodzinnego, takich jak np. uporanie się z hałasującym dzieckiem albo zachęcenie go do odrobienia lekcji. Aplikacja powstała pod nadzorem pisarek Joanny Faber i Julie King oraz polskich pedagogów, a dostępna jest w wersji polskiej i angielskiej na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android.

www.mythicowl.com

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

ROBOT EDUKACYJNY

ROBOT EDUKACYJNY

Zajęcia z robotyki stały się w Polsce modne, bez problemu też możemy kupić robotyczne klocki Lego albo gotową do użycia maszynę. Na tym tle zestawy LOFI Robot zdecydowanie się wyróżniają. Ich głównym materiałem budulcowym jest nie plastik, lecz drewno, poszczególne elementy łączymy ze sobą m.in. przy pomocy śrub i nakrętek. Budując maszyny, dzieci uczą się więc zarówno majsterkowania, jak i podstaw robotyki i programowania. Firma założona przez Macieja Wojnickiego, projektanta i programistę z Gdańska, oferuje gotowe zestawy, ale udostępnia też instrukcje i kod źródłowy tym, którzy chcą zbudować robota zupełnie samodzielnie. Uczniowie mogą też skorzystać z platformy LOFI Blocks, umożliwiającej tworzenie prostych programów w stylu podobnym do popularnego Scratcha. Dla nauczycieli dostępne są natomiast darmowe scenariusze lekcji z wykorzystaniem robotów i odpłatne szkolenia.

www.lofirobot.com

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

URZĄDZENIE CZYTAJĄCE NAPISY

URZĄDZENIE CZYTAJĄCE NAPISY

Aż pół miliona Polaków boryka się z niedowidzeniem. Mają oni problemy np. z przeczytaniem etykiety produktu albo rozkładu jazdy na przystanku, co ogranicza ich samodzielność. Pomocą dla nich może być rozwiązanie, nad którym pracuje gdańska firma Toucan Systems. Jej prototypowy jeszcze system Toucan Eye składa się z niewielkiej kamery wbudowanej w słuchawkę przypominającą typowy zestaw Bluetooth, zakładany na ucho. Połączy się on z komputerem wielkości smartfona, noszonym przez użytkownika np. w kieszeni. Opracowane przez firmę oprogramowanie wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji będzie automatycznie rozpoznawać tekst, na który „patrzy” kamera i odczytywać go na głos przez słuchawkę. Toucan Eye ma pracować bez dostępu do internetu, co sprawia, że będzie bardziej niezawodny niż aplikacje mobilne korzystające z tzw. przetwarzania w chmurze. Prace nad systemem wsparło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

www.toucan-systems.pl

Głosowanie zakończone. Dziękujemy