Kategoria Ekologia

1. EDROP - MONITOROWANIE ZUŻYCIA WODY

1. EDROP - MONITOROWANIE ZUŻYCIA WODY

Polska zmaga się z suszą, latem coraz częściej władze lokalne apelują o ograniczenie zużycia wody. Jednak większość z nas nie wie, ile przeznaczamy jej na codzienne czynności: zmywanie, pranie, prysznic itd. Pomóc ma w tym krakowski startup eDrop. Jego produkt to elektroniczna nakładka, którą można zainstalować na kranie albo na przyłączu zmywarki lub pralki. Monitoruje ona przepływ wody i bezprzewodowo przesyła dane do aplikacji mobilnej na smartfonie. Użytkownik może sprawdzić, jaki wpływ ma jego styl życia na domowe rachunki i stan środowiska naturalnego. Aplikacja podpowiada też, jak można oszczędzać wodę i alarmuje, gdy np. niepotrzebnie zostawimy odkręcony kran. Urządzenie – dostępne na razie w trzech wariantach kolorystycznych – przeszło testy i wkrótce ma trafić na rynek w wersji podstawowej. Bardziej zaawansowana, wyposażona w dodatkowe funkcje wersja eDrop powstaje we współpracy z organizacjami ekologicznymi.

www.edrop.io

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

2. ROŚLINNY QURCZAK - ROŚLINNE „MIĘSO” KURCZAKA

2. ROŚLINNY QURCZAK - ROŚLINNE „MIĘSO” KURCZAKA

Tylko 17 proc. Polaków deklaruje, że mogłoby zrezygnować z jedzenia mięsa, by ratować Ziemię przed katastrofą klimatyczną. Wpływają na to nie tylko nawyki kulinarne, ale i fakt, że tkanka mięśniowa zwierząt po prostu nam smakuje. Można jednak zastąpić ją innymi składnikami, które do złudzenia przypominają mięso. Takim produktem jest Roślinny Qurczak, produkowany z białka pszenicy i fasoli przez startup Planteris z Warszawy. Roślinne surowce zostały uformowane we włókna, a całość wygląda jak kawałek piersi kurczaka (do wyboru jest wersja podstawowa, wyglądająca jak gotowane mięso oraz kawałki w marynacie). Substytut mięsa dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów, zawiera mało tłuszczu i pozbawiony jest niepotrzebnych dodatków. Można go panierować, smażyć, grillować itd. Roślinny Qurczak ma wkrótce pojawić się w wybranych sklepach, a w tym roku firma ma zwiększyć produkcję do 15 ton miesięcznie.

www.qurczak.pl

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

3. AUTENTI - DOKUMENTY ELEKTRONICZNE

3. AUTENTI - DOKUMENTY ELEKTRONICZNE

W Polsce rocznie marnuje się około 5,5 mld kartek wartości 77 mln złotych. Firmy korzystają z papierowych umów nieefektywnie, nie zachowując przy tym odpowiednich środków bezpieczeństwa. Alternatywą są dokumenty elektroniczne, zabezpieczane e-podpisem. Platformę ułatwiającą korzystanie z nich stworzyła firma Autenti (ma siedziby w Krakowie i Warszawie). W jej serwisie czynność taka jak złożenie podpisu na umowie zajmuje kilka sekund, a przesyłane dokumenty są prawnie wiążące. Każdy użytkownik posiada własne konto, na którym może tworzyć i przesyłać dokumenty do wybranych odbiorców oraz je podpisywać za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Dotychczas Autenti pozyskała ponad 250 klientów biznesowych, a na jej platformie podpisy elektroniczne złożyło prawie 95 tys. osób. Niedawno trzy polskie banki wspólnie zainwestowały w firmę 17 mln zł, licząc na upowszechnienie podpisu elektronicznego wśród swych klientów.

www.autenti.com

Głosowanie zakończone. Dziękujemy