Kategoria Zdrowie

REHABILITACJA ZABURZEŃ MOWY

REHABILITACJA ZABURZEŃ MOWY

Wielu pacjentów po udarze mózgu cierpi na afazję – problemy z komunikacją obejmujące mówienie, czytanie, pisanie, a nawet rozumienie innych. W skali świata problem dotyczy milionów osób. Jego rozwiązaniem jest rehabilitacja. Pacjenci mogą z niej korzystać bez opłat od 6 do 12 tygodni (zależnie od kraju zamieszkania), a na jednego rehabilitanta przypada tak wielu potrzebujących, że spotyka się z nimi zbyt rzadko. W małych miastach skorzystanie z rehabilitacji jest praktycznie niemożliwe. Stąd pomysł warszawskiej firmy Neuro Device na urządzenie Voic. To zakładana na głowę opaska pobudzająca wybrane obszary mózgu pacjenta impulsami elektrycznymi. Taka neurostymulacja w połączeniu z ćwiczeniami wykonywanymi w gabinecie rehabilitanta lub w domu ma przyśpieszać powrót pacjentów z afazją do zdrowia, a jednocześnie pozwoli na obniżenie kosztów. Voic ma już zbudowany prototyp urządzenia, trwają prace nad opatentowaniem zastosowanych w nim technologii i uzyskaniem certyfikatów.

www.neurodevice.pl

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

ROBOT-PIELĘGNIARZ

ROBOT-PIELĘGNIARZ

Dzieci leżące w szpitalu cierpią nie tylko z powodu chorób, ale też wskutek rozstania z bliskimi czy po prostu nudy. Przekonali się o tym studenci Politechniki Białostockiej, którzy odwiedzili dziecięcy oddział onkologiczny. Wzięli ze sobą robota będącego odpowiednikiem łazika marsjańskiego, który bardzo się spodobał małym pacjentom. Młodzi wynalazcy postanowili więc skonstruować Bobota – maszynę, która pomoże personelowi medycznemu i uprzyjemni dzieciom pobyt w szpitalu. Mierzący 140 cm robot wyposażony będzie m.in. w kamery, głośniki, mikrofony i dotykowy kolorowy ekran. Do jego zadań będzie należało zarówno przewożenie niewielkich ładunków czy wykonywanie prostych badań (np. mierzenie temperatury), jak i opowiadanie bajek czy wyświetlanie filmów. Nad technologią pracują studenci z międzywydziałowej Grupy Technologii Mobilnych (Wydział Mechaniczny i Wydział Informatyki) pod opieką dr inż. Mirosława Kondratiuka i dr. inż. Tomasza Grzesia.

www.bobot.pl

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

SYSTEM TELEOPIEKI

SYSTEM TELEOPIEKI

W Europie jest już 100 mln seniorów, a liczba ta będzie rosła w najbliższych latach. Przybywa też osób przewlekle chorych, które – choć mogą żyć samodzielnie we własnym mieszkaniu – potrzebują stałego monitorowania stanu zdrowia. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest system teleopieki, taki jak polski SiDLY Care. W jego skład wchodzą opaski na rękę, automatycznie mierzące parametry takie jak tętno czy temperatura, wykrywające upadki i pozwalające na szybkie wezwanie pomocy w razie potrzeby. Opaski przesyłają bezprzewodowe dane do systemu komputerowego, z którego korzystać może także rodzina osoby nadzorowanej, jej lekarze lub rehabilitanci. Z SiDLY Care korzystają zarówno szpitale publiczne i samorządy, jak i prywatne centra opieki czy klienci indywidualni w kilkudziesięciu krajach. System obecnie wykonuje 220 tys. pomiarów miesięcznie i wielokrotnie sprawdził się już, ratując życie osobom, u których nastąpiło nagłe pogorszenie stanu zdrowia.

www.sidly-care.eu

Głosowanie zakończone. Dziękujemy