Kategoria Zdrowie

1. INPROBE - SZYBKA DIAGNOSTYKA RAKA

1. INPROBE - SZYBKA DIAGNOSTYKA RAKA

Samo wykrycie raka piersi – choć bardzo ważne – jest dopiero początkiem walki o zdrowie i życie pacjentki. Aby najlepiej dopasować terapię, lekarze muszą dokładniej zbadać komórki nowotworowe. W tym celu niezbędna jest biopsja, czyli nakłucie zmiany i pobranie próbki, którą następnie bada się w laboratorium. Firma SDS Optic z Lublina wymyśliła, jak można uprościć ten proces. Opracowana przez nią sonda inPROBE to połączenie technologii światłowodowej, zaawansowanej inżynierii materiałowej oraz biologii molekularnej. Pod kontrolą USG lekarz będzie wkłuwać ją w pierś pacjentki, by dowiedzieć się, czy rozwijający się w jej ciele guz zawiera marker nowotworowy HER2. Wynik badania będzie znany po 20 minutach (w przypadku standardowej biopsji są to 2–3 tygodnie). inPROBE ma trafić do placówek służby zdrowia w 2021 r. W prace nad technologią zainwestowano ponad 30 mln zł, w tym rekordowo wysoki grant unijny warty prawie 4 mln euro.

www.sdsoptic.pl

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

2. PROSOMA - VR NA STRES U PACJENTÓW

2. PROSOMA - VR NA STRES U PACJENTÓW

Osoby walczące z nowotworem złośliwym narażone są na silny stres. Nic dziwnego, że często cierpią na depresję i zaburzenia lękowe. W takiej sytuacji pomóc może terapia behawioralno-poznawcza – jedna z niewielu interwencji psychologicznych, które zostały naukowo zweryfikowane pod kątem skuteczności. Międzynarodowa firma Prosoma mająca siedzibę we Wrocławiu połączyła tę terapię z wirtualną rzeczywistością, tworząc interaktywną przestrzeń do pracy z pacjentem. Podróżując przez wirtualny świat, może on zapomnieć o swych problemach i zrelaksować się. Badania wykazały, że takie wsparcie nie tylko poprawia nastrój i zmniejsza cierpienie psychiczne osób chorych na nowotwory, ale też poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Z terapii Prosoma pacjent może korzystać w domu, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy mieszka on w mniejszym mieście lub na wsi, gdzie bezpośredni kontakt z terapeutą jest często niemożliwy.

www.prosoma.com

Głosowanie zakończone. Dziękujemy

3. ONIRY - WYKRYWANIE URAZÓW OKOŁOPORODOWYCH

3. ONIRY - WYKRYWANIE URAZÓW OKOŁOPORODOWYCH

Porody naturalne są lepsze dla dziecka i matki, ale nie pozbawione ryzyka. Nawet jedna na cztery rodzące w ten sposób kobiety może doznać urazu zwieracza odbytu prowadzącego do kłopotliwych dolegliwości. Niestety, takie zaburzenia najczęściej są wykrywane wiele tygodni po porodzie. Rozwiązanie problemu ma zapewnić system Oniry, nad którym pracuje firma Oasis Diagnostics z Konstantynowa Łódzkiego. Kluczowym elementem jest sonda wykorzystująca technikę tzw. spektroskopii impedancyjnej, czyli mierzenia oporu elektrycznego tkanek. Przekazuje ona dane bezprzewodowo do urządzenia wykrywającego nieprawidłowości. Badanie za pomocą Oniry może przeprowadzić dowolna osoba z personelu medycznego zaraz po porodzie – jest ono proste, szybkie i tanie. Jeśli zostanie wykryty uraz, pacjentkę można od razu skierować na odpowiednie leczenie. Obecnie firma prowadzi zaawansowane badania kliniczne urządzenia.

www.oasis-diagnostics.eu

Głosowanie zakończone. Dziękujemy